Mâncare Rețete vegane

Paste la cuptor cu sos roșu și mozzarella

Dacă iubiți pastele precum le iubesc și eu, atunci merită să încercați această rețetă care nu dă greș! Nu este complexă, se pregătește ușor față de alte rețete care necesită timpi mulți.

Datorită pastelor Arnos, această rețetă este delicioasă! Pastele nu sunt făinoase sau gumoase, sunt de-a dreptul gustoase și moi!

VIDEO – Paste cu sos rosu la cuptor

Ingrediente:

  • ulei de măsline
  • 1 ceapă roșie
  • 1 morcov
  • 2 ardei kapia
  • 600g carne tocată
  • paprika
  • 1 conservă de roșii cubulețe în suc propriu
  • 2 linguri pastă de tomate
  • 500ml apă
  • 3 căței de usturoi
  • pătrunjel
  • busuioc
  • oregano
  • 1 pachet de paste Arnos
  • 2 mingi de mozzarella

Mod de preparare:

Într-un wok călim ceapa, ardeiul și morcovul în puțin ulei de măsline. Când legumele devin rumene, adăugăm carnea și o zdrobim bine. Lăsăm carnea să capete o culoare ușor maronie, iar pe urmă adăugăm parpika, roșiile în suc propriu și pasta de tomate. Punem apă cât să acopere ușor carnea și punem capacul. Amestecăm din când în când și lăsăm să scadă timp de 1 oră la foc mic. Când lichidul a scăzut (dacă scade prea mult – mai adăugăm apă și mai lăsăm să fiarbă, avem nevoie de sos) adăugăm usturoiul, busuiocul, pătrunjelul, oregano, sare și piper. Luăm de pe foc.

Între timp, fierbem pastele Arnos aldente conform instrucțiunilor de pe ambalaj!

Ne alegem o tavă termorezistentă în care punem ca prim strat o lingură mare de sos, apoi un rând generos de paste peste care se punem mozzarella și sosul roșu. Pentru a se rumeni frumos folosim mozzarella pe deasupra.

Dăm la cuptor 30 min la 170 de grade sau până când se rumenește.

Servim ca atare sau cu parmezan!

Poftă bună!

Cu drag, The Teenager Cook!

S-ar putea să-ți placă și...

[instagram-feed]